içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

İyi Bir Siyasetçi İyi Bir Halk Adamı Saffet Kaya

İyi bir siyasetçide aranılan özellikler neler olmalıdır. Baktığımız zaman sayacağımız özellikleri tartarak ülkemizdeki siyasetçileri bu doğrultuda analiz edebilirsiniz ve ileride bir siyasetçi olmak istediğiniz zaman bu özellikleri dikkate alabilirsiniz.

 

Siyaset yalan-dolan kandırmaca olarak görülür. Siyasetle uğraşanları hepsini aynı kefeye koyup birbirlerine bağlıyorlar ve genelde siyasetçilerin yalanı sevdiği, bu sayede birçok oy kazandıkları söylenir. Kusura bakmayın suç, o zaman yalan söyleyen siyasetçilerde değil, ona oy veren sizlerdedir. Hem siyasetçilerin yalan söyleyerek oy devşirdiğini söylüyorsunuz hem de o oy alsın diye her şeyi göze alıyorsunuz. Onun için bu söyleyeceklerime kulak verin, bundan sonra oy verirken ön yargılarınızı yıkın, siyasetçinin iyi olup olmadığına bakın ve gerçekten sizin için neler yapmak istediğini göz önüne alın.

İyi Bir Siyasetçinin Özellikleri

 

1.    Yaptığı bir siyaseti sadece makam ve mevki sahibi olabilmek için değil, halkına ve sahip olduğu düşüncelere en iyi doğrultuda hizmet edebilmek için yapmalıdır. Seçilmeyince veya aday olmayınca çevresini dağıtmamalı ve halkın huzuru için elinden geleni yapmaya devam etmelidir.

2.    Doğruluk ve dürüstlük felsefesinden ayrılmamalıdır ve ilkeli bir duruşu olması gerekir.

3.    Sadece kendisinin ve çevresinin değil, tüm toplumun da çıkarlarını gözetmesi gerekir.

4.    Grubunda bulunan ve diğer partilere üye kişiler ile saygı çerçevesinde tartışabilmeli, kimsenin arkasından kuyusunu kazmamalıdır.

5.    Gelecek seçimlerde ne yapayım da seçileyim fikri yerine, ne yapsam daha iyi bir hizmet sunarım şeklinde düşünmesi gerekiyor.

6.    Halkın derdiyle yakından ilgilenmeli, her anlarında yanında olmaya gayret etmelidir.

7.    Bilgili, kültürlü, ötekileşmiş cümleleri kullanmaktan kaçınmalı ve egoları törpülenmiş olmalıdır.

8.    Siyasetçinin, özüne ve sözüne güvenilmeli. Bugün ne söylediğiyle yarın ne söyleyeceği arasında 360 derece olmamalıdır. Kararlı ve ilkeli bir duruş sergilemelidir.

9.    Hizmet olarak varlığını hissettirmeli ve sosyal bir yapısının da olması gerekir.

10.  Güçlü olmalı, ayakları yere basmalı ama yetkinin kendisinde olduğu zaman güç sarhoşluğuna kapılmamalıdır.

11.  Ruhsal dengesi sağlam olmalıdır.

12.  Şeffaf olmalı ve yanar döner olmamalıdır.

13.  Güven telkin etmelidir.

14.  Çocukları sevmeli ve gençlere güvenmelidir.

15.  Dostlarını yönetici olduğu için unutmamalı, yol arkadaşlarına sırtını dönmemelidir.

 

Saydıklarımız iyi bir siyasetçide olması gereken özelliklerdir. Bu özelliklere sahip siyasetçilere sahip miyiz orası düşünülecek bir durumdur ama kısmen de olsa bu özellikleri barındıran siyasetçilerimiz var.

Bu özelliklere sahip Ardahan’ın bağrından çıkmış Saffet Kaya olarak bir siyasetçisi var. Kendine has üslubuyla uzun yıllar insanlarla iletişimini sürdüren tek beklentisi insan sevgisi yardım severlik ve hizmet aşkı çok yüksek olan, maddi konuları elinin tersiyle iten, milletvekili olduğu dönemlerde maaşını almayan, almadığı milletvekili maaşını köylerde muhtarlar aracılığıyla ihtiyaç olan konulara harcanmasını sağlayan, öğrencilere burs verip okutan. Bizim hayatımızdaki en büyük makam, Ardahanlı'nın gönlünde ve vicdanındaki makamdır. ne milletvekilliğidir ne bakanlıktır, biz siyaseti halka hizmet ederek, önce Hakkın rızasını kazanma noktasında gayretimiz, sonra kadirşinas, vefalı Ardahan halkımızın gönlüdür diyen, siyasette keskin ayrışmaların olduğu dönemlerde; Dost insanların, aynı görüşten olmalarının şat olmadığını duruşuyla anlatan en önemli insanlardan biri olmuştur.

Siyaseti halka ve ülkeye hizmet amacıyla yapmıştır. Seçim çalışmalarında Ardahan'in bütün köylerinde tanrı misafiri olarak konaklamak suretiyle halkla iç içe olmuştur. Bölgenin ve halkın ihtiyaç ve sorunlarına varını yoğunu ortaya koyarak çare arayan bir halkla ilişkiler uzmanı ve adeta bir sosyoloji doktorudur. Eğer bir kahvenin 40 yıl hatırı varsa Saffet Kaya'nın dostlukları, samimiyeti ve ikramlarını karşılamaya bir ömür yetmez. Hiçbir oluşuma körü körüne bağlı kalmamış; ülkenin nerede ihtiyacı varsa, halkın istek ve tercihleri ne ise orada bulunmuş; Turgut Özal ile başlayan halka hizmet yarışında bugüne kadar bayrağı hiç düşürmemiştir.

Görevini şerefiyle başlayıp şerefi ile tamamlayan Türkiye de örnek bir isim olmuştur. Varlığı hepimizin gururudur.

Ayrıca yasama çalışmalarında da Ardahan üniversitesi başta olmak üzere 23 kanun teklifinde bulunmuş ve bunları gerçekleştirmiştir.
Ne mutlu Ardahanlıya ve Türkiye yeki böyle büyük bir değer kazanmıştır.

Türkiye de acaba kaç tane Saffet Kaya vardır herkesin vicdanlarına ve taktirlerine sunulur.

Ne mutlu Saffet Kaya'ya ki asırlar boyu halkın gönlünde özel bir değer olarak kalacaktır.

____

Yeni haftanın, Size, Sevdiklerinize Sağlık Mutluluk Huzur ve Bereket Getirmesi Dileklerimle...

Bu yazı 65055 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum