içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

ARDA-FED’in Hedefi Kadınlar ve Gençler Olmalı.

Gazeteci Yazar Mustafa KÜPELİ, ARDA-FED, Büyük Ardahan ve Güçlü Lobi İçin Önce Kadınları ve Gençleri federasyonda buluşturmalı


Merkezi İstanbul’da bulunan Ardahan Dernekler Federasyonun seçime giderken Ardahan’lıların örgütlü gücünü test edip, insanlar arasında sevgi bağlarını kurup, küskünleri barıştırıp, güven tesis ederek, uzlaşı kültürünün yaygınlaşmasıyla ortaya koyacağı sürdürülebilir hemşehri ilişkileri ışığında ancak örgütlü gücü yakalayabilir.
ARDA-FED, Bu kenti seven, sorunları ile dertlenip çözüm ve önerini sunan, daha güzel bir Ardahan için mücadele etmek için bütün Ardahan dernekleriyle her türlü işbirliği yapıp güçlü bir Ardahan lobinin oluşmasındaki bütün engelleri aşmakta zorluk çekmeyecektir.
ARDA-FED, Ardahan il ilçe belde ve köy Dernekleri, üniversiteler, kültür ve sanat camiası, emeklileri, kadınları, öğrencileri, bilim adamlarını, iş dünyasını ve Ardahan için yüreği çarpan herkes ile bir araya gelerek Ardahan için bir ortak bir akıl tesis ederse örgütlülükte rol model olabilir.
ARDA-FED, Ayrıştıran değil, birleştiren bir modeliyle ben değil ‘Biz mevsimini’ egemen kılarak. “Ardahan’lı olmanın, bir ayrıcalık olduğunu her bir hemşerisine sonuna kadar htirip her kesimin umutlarını büyüterek hemşehri kimliğine sahiplenme duygularını kabartırsa amacına ulaşabilir.
ARDA-FED, Ardahan ve Ardahan’lının geleceğine dair kurduğu hayallerini, planlarını ve projelerini bütün vatandaşların fikir ve önerilerini alarak yola çıkarsa aşılmayacak yüksek tepeler yoktur.
Genel kurula giderken birkaç önemli hususu belirtmek istiyorum.
Eski defterlerin açılmasının hiçbir faydası olmadığını bilen birisi olarak. Bazı hayati yanlışların tekrarlanmaması için dikkat etmek gerekir diye düşünüyorum.
Bu nedenle 16 milyonluk İstanbul’un bir parçası olan ARDA-FED’in kurulduğunda büyük bir heyecanla yola çıkmış ve önemli hizmetlere imza atmıştır. Karşılıksız emek vereleri taktir etmek lazım.
ARDA-FED’in son yönetim kurulu kendi aralarındaki uyumlu çalışmayı başaramadığı için son yıllarda yönetimin tamamına yakını istifa etmiş, Federasyonun güçlenmesi için olağan genel kurul yapılması gerekirken yapılmamış ve alttan yedek üyeleri alarak eksik gedik yoluna devam etmiş.
Yönetim kurulu istifa edince ARDA-FED Ardahan İl, ilçe, belde ve köy derneklerinin tamamını çatısı altında toplamayı başaramamış.
Dolayısıyla örgütlülüğün vazgeçilmez temsilcileri Dernekler, ARDA-FED’e destek vermeyince İstanbul’da yaşayan hemşehri tabanını kucaklayamamış. Bu yüzden ARDA- FED topal ördek gibi hizmet vermeye başlaması, Bütün Dernekleri ve hemşehrilerini kucaklayamadığı için güçlü bir Ardahan lobisinin oluşmasında başarılı olamamış.
Haziran ayında yapılacak genel kurulda bir sürü parçaları birleştirmek için ayrı bir çaba gerektiğini belirtmek isterim. Bunun için her Ardahan’lını son derece duyarlı olduğu gözlemlerim arasında.
Genel kurula giderken ARDA- FED Genel Başkan Yardımcısı Şemsettin Şenel Hocayla Ardahanlıların ziyaretlerimde Ardahan sevdalıları güçlü ve her kesi kucaklayan bir Ardahan için sınırsız destek verecekleri noktasında yaptıkları açıklamaları Federasyonu güçlenerek yoluna devam edeceği sinyallerini güçlendirmekte.
ARDAHAN’LILAR GENEL VE YEREL YÖNETİMLERDE İKİNCİ BİR BAŞARI HİKAYESİ YAZILABİLİR.
Kars Ardahan Iğdı’lıların büyük destekleri sonucu Esenyurt, Şişli, Bakırköy ve Dilovası Belediye Başkanlıklarını kazanan Ardahan’lılar bana göre bir başarı hikâyesi yazdılar.
Ardahanlılar bu sinerjiyi, bu güçlü siyasi başarıyı önüne koyup başka yeni hikayeleri yazmak için STK’lar yeni bir yol izlemeleri gerektiğini düşünüyorum.
Yeni bir başarı hikayesi yazmak için Öncelikle İstanbul’da yaşayan 600 bine yakın Ardahanlıyı, Ardahan’da ve Türkiye’de yaşayan Ardahan’lıları bu kervan katabilirse o zaman büyük Ardahan güçlü Ardahan lobisini kurulacağının altını çiziyorum.
Her başarılı bir erkeğin arkasında bir başarılı kadın vardır diyoruz ama Derneklere bakıldığında kadın yöneticileri 10’ geçmediği için başarılı Dernekler başarılırın ileriye taşıyamıyorlar.
GELELİM ( Z) KUŞAĞINA
Bütün derneklerde olduğu gibi, Kars Ardahan Iıdır ve yöre derneklerinin (Z) kuşağını ikan edip derneklerin için çekmeyi başarılamadığını hepimiz biliyoruz.
Çünkü çok açık ki, gençlerini sevmeyen ve onlara sahip çıkmayan bir ülkeyiz.
Gençleri Umutsuzlar, mutsuzlar ve geleceğe son derece endişeyle bakıyorlar.
E işte, ne ekersek onu biçiyoruz.
Gençlerin işsizlik, değersizlik, belirsizlik gibi unsurlardan kaynaklı olarak endişelerinin ve güven ihtiyaçlarının her geçen yıla göre özellikle pandeminden sonra daha da artmış duruma. Dernekler olarak ( Z) Kuşağıyla iyi bir iletişim kurup için geçlerle dernekleri buluşturulmazsı 50 Yıldır emek verilen dernekçilik kültürünü büyütemeyiz. 
Yeni seçilecek ARDA-FED yöneticileri geleceğimizi teslim edeceğimiz, Dünyayı değiştirme iddiası olan geçleri kazanmak için çalıştay yapıp geçlerin mutlu olacağı projeleri kendilerine teslim edilmeli. Bu nedenle ARDA-FED’in hedefi örgütlülük sürecine kadınlar ve gençleri dahil ederse Büyük Ardahan’ı o zaman çokça tartışmaya açılır.
Şimdi dünya çok hızlı değişiyor. Sosyal medya ilişkileri yeniden belirliyor.
Pandemi dolayısıyla uzatan çalışma yöntemleri geliştiriliyor. Bu nedenle yeni yönetim kurulu bilgili birikimli, teknolojiyle barışık, sosyal medyada güçlü ilişkileri olan, deneyimli,  tecrübeli gençleri ve kadınları en ön saflarda olduğu bir kadroyla yola çıkıp güçlü mesajlar verebilirlerse, güçlü bir çıkıp yaparsa başarı arkasından gelir. 

Mustafa KÜPELİ
mustafakupeli36@gmail.com
 

Bu yazı 5450 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum