içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

SAFFET KAYA’NIN GERİ VİTESİ YOK…

er yaşanılan köyde veya kenar mahallelerde su yoksa dışarıda çeşmeden veya dereden su getirilirdi. Nereye bakarsanız bakın temiz içme suyuna erişimin insanların yaşamında fark yarattığını görürsünüz. Omuzluklara kova bidonlarla takılarak su getirme işinin bedeli ödemek zorunda kalanlar, ilerlemiş yaşlarına rağmen kadınlar, kızları ve torunlarıyla birlikte yaparlardı. Su taşıma işi, ailenin tümünün, özellikle çocukların sağlığını da olumsuz etkilemekteydi. Bu eziyetleri ve zorlukları yaşamayanın bilmesini beklemek beyhude... 

Çünkü!

Sayın Saffet Kaya’nın kendi parası ile Ardahan’ın suyu olmayan köylere artezyen kuyu sondaj yaptırıp 200-300 metreden su çıkarması ve 30 dan fazla köyümüzün önemli eksikliklerinden biri olan su sorununu önemli ölçüde çözmesi, ve yine aynı şekilde kendi parası ile köprüsü olmayan köylere köprü yaptırmasını yazan bir hemşerimize “Ne kadar çok abartıyorsunuz ne olmuş yani su çıkarmışsa, köprü yapmışsa bugüne kadar Ardahan'a ne yapmış, ne değişmiş?” gibi izansız, insafsız, çevresine hayrı olmayan Facebook kahramanları tarafından eleştiri yazabiliyorlar. 

Bende buradan soruyorum? 

Ardahan'dan Sırrı Atalay, Kemal Okyay, İsmet Atalay, Faruk Demir, Ensar Öğüt, Orhan Atalay ve Öztürk Yılmaz geldi geçtiler. Toplumun yararına kendi imkânı ile şu eseri bıraktı diye bilecek bir Allah’ın kulu var mı? Varsa söylesinler onu da hemşerilerimiz ile paylaşalım. Halkımıza bu örnek ve güzel davranışlarını yazarak teşvik edelim. Başka Saffet Kayaların yolu açılsın. Ama yok. Çünkü her babayiğit cebini ısıttığı sıcak parasını toplumun yararına verebilmesi, kullanabilmesi gönül işidir.

Değerli arkadaşım, dostum Cafer Kılıç; Saffet Kaya Bey ile köylerde dolaşırken yaşadığı anısını anlatmıştı. Göle’nin Morofka Köy’ünde 60 yaşlarındaki annemiz “Bu güne kadar susuzluk çilesi ile yaşadıklarını onun için pek de umutlu olmadıklarını söyleyerek, bizler ömrümüz boyunca su taşıdık oğul.” Demiş. Sayın Saffet Kaya’nın kendi imkânı ile su getireceğine hiç inanmamıştı. Çünkü Doğu Anadolu unutulmuş bir bölgeydi. Ama şimdi köylerindeki evlerde su akmakta. Ayrıca sondajdan sonra su çıkarken köylülerin sevinçleri görülmeye değerdi. "Benim için inanılmaz gerçek mutluluk budur.” demiş Sayın Saffet Kaya.

Sayın Saffet Kaya’nın fikirlerini, yaptıklarını beğenirsiniz veya beğenmezsiniz, kabul edersin, etmezsin. Kendisi çok yürekli bir devlet adamı, o kadar da mütevazi ki “Ben hemşerilerimin emrindeyim.” diye söyleyip bunu da uygulayabilen başka bir milletvekili var mı?

Sayın Saffet Kaya’nın Ardahan sevgisi ve Ardahan’ın geleceğine yönelik tasavvurlarının büyüklüğü görülmüyor mu?

Ne dersiniz?

Sayın Saffet Kaya 1995 yılında milletvekili olduğunda Ardahan Hastanesi’nde yatak yoktu. Hasta yatağını yorganını götürüp ameliyat olmak zorundaydı. Ardahan, köyden farksızken köy yolları çukurlar içindeydi, köylerde su olmadığından insanlarımız kar suyu ile cenaze yıkarlardı. Saffet Kaya’nın muhalefette olduğu dönemde hükümet tarafından yatırım gitmediği için köylere kendi imkânları su çıkarmaya çalışmıştı. Dahası eski hastanenin karyolası, perdesi ve tefrişatını kendi imkânları donattı. O dönemin iktidarı yaptıramadığı köylerin köprülerine, camilerini, cem evlerinin kendi imkânı ile yardımda bulunmuştur. Her baba yiğit cebindeki parayı çıkarıp toplum yararına veremez. Bu gönül işi, insanlık işi, seçildiği topluma kendini sorumlu hissetme işi ve adam gibi adamlık işi.

Değerli büyüğüm emekli öğretmen Gafur Bilican’ın Kartal’da bir toplantı ortamında aktardığına göre Sayın Saffet Kaya Kars-Ardahan-Iğdır İş adamları derneği genel başkanıyken, 1994 yılında Ardahan Belediyesi’ne Ardahanlıların hizmetinde kullanılması için bir minibüs getirerek hibe etmek istiyor. O dönemin belediye başkanı minibüsü almamak için makamını bırakıp kaçtığını, telefonlara bakmadığını ve ancak vali beye Saffet Kaya’nın durumu aktarmasından sonra, belediye başkanı makamına gelerek minibüsü teslim alıyor. Bir düşünün Ardahan’a seçtiklerimizin nasıl küçük hesaplar içinde olduklarını, toplum menfaatini düşünmediğini görüyoruz. Vatandaş olarak liyakate önem vermediğimizin göstergesi değil mi? Sonra da şikâyet ediyoruz.

Son dönemde Sayın Saffet Kaya 4 yıllık dönemde 27 kez ayrı bakanları Ardahan’a getirdi. Bakanları yaylalarda, köylerde vatandaşımızın evlerinde misafir ederek köylünün sorununu yerinde birinci ağızdan dinlemelerini sağlamıştır. Dönemin ulaştırma bakanını gece 12.30 da Ilgar Dağı’na çıkartıp dağın kışın aşılmaz sorunu olduğunu anlatarak Ilgar Dağı ve Ardahan'ı Karadeniz’e bağlayan Sahara Dağına tünel yapılmasını Ulaştırma bakanı Binali Yıldırım tarafından bürokratlarına talimat vererek yapılması sözü alınıp projelendirme aşamasına gelmesini sağlamıştı. Ayrıca bu dönem içinde Ulaştırma bakanından Bakü-Tiflis demir yolunu antrepolarını Çıldır’da Yukarı Canbaz Köyü’ne yapılacağının ve bu demiryolunun Ardahan'a kadar uzanmasının sözünü almışken 2011 de yeni gelen milletvekili bu projeleri takip etmediği için, sonradan bakan olan Kars Milletvekili Ahmet Arslan, antrepoyu Kars'a yaptırdı ve bağlantı demiryolu rafa kaldırıldı. Antrepolar olsa ne olacak diye düşünebilirsiniz, ama bu alanlar Uzak Doğu’dan Avrupa’ya kadar uzanan çok büyük bir bölgedeki ticari malların aktarma istasyonlarıdır. Bugün Çin’den deniz yolu ile gelen ürünler 45 güne Türkiye’ye ulaşırken bu ipek yolu demiryolu ile en fazla 15 gün sürmektedir. Bu da hem zaman hem de navlun (taşıma) maliyetini düşürdüğü için çok revaçta olacaktır. Ayrıca Avrupa Birliği’nden (AB) gelen konteynerlerin aktarma depolama yapacağı serbest bir bölge oluşturulacaktı. Bu bölgelere gidecek malların gümrüklendiği bir alan bu alanda nakliye kamyonları, şoförleri, çalışanı en az 500 ile 1000 kişi istihdam edilecekti. 

Kim kaybetti? Biz kaybettik. 

 

O dönemler projeler ne zaman başlayacak diye herkes kendi kafasından teori üretiyordu. 04 Eylül 2009’da TOKİ Başkanı’nı Ardahan’a getirip Ardahan'ın kentsel dönüşüm sözleşmesi imzalandığında şer güçler vatandaşın elinden yerlerini alacaklar diye yaygara yaydılar. Halil Efendi Mahallesi sakinleri kentsel dönüşüme girmediler. Şimdi pişmanlar ama iş işten geçti. Yeni Mahallesi kentsel dönüşüm bitirildi modern bir şehir görüntüsüne kavuştu. Sayın Saffet Kaya’nın “Yeni mahallenin çehresi değişecek.” dediği zaman kimse inanmamıştı. Bilindiği gibi Sayın Saffet Kaya bu projesinde: şehrimizi Türkiye’de pilot il seçtirmişti ve böylesi değerli bir proje Türkiye'de ilk defa Ardahan’da başlamıştı.

  Kura Nehri üzerinde Kayabeyi hidroelektrik santral barajına 2010 yılında başlandı. Ardahan Organize sanayi bölgesi 2010 yılı içinde tamamlanıp açıldı. Ayrıca Ardahan Havalimanı 1997 yılında Devlet planlama programına dahil edilmemişken Sayın Saffet Kaya Plan Bütçe Komisyonunda Ardahan’a havaalanı yatırım programına aldırarak, meclisteki bütçe görüşmelerinde yasama emri ile havalimanın programa alınmasını sağlamıştı. Sayın Saffet Kaya’nın Ak Parti döneminde projeyi raftan indirip kendi döneminde zemin etütleri yapılarak istimlak aşamasına kadar getirdi. 

O dönemin Ardahan Valisi Seyfettin Azizoğlu, Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada söz konusu çalışmanın "Ardahan-Artvin Ortak Havaalanı" projesi olarak yürütüldüğünü belirterek, merkeze bağlı 12 kilometre mesafedeki Edegül Köyü mevkiinin, teknik heyet tarafından havalimanı yapımı için uygun olduğunu ifade etti.” diye beyanat verdi. Bu günlerde Ardahan'a havaalanı isteriz diye bağıranlar o dönem sesleri niye çıkmıyordu? Sayın Saffet Kaya’dan sonraki milletvekili de “Ardahan’a havaalanı ihtiyacı yok.” diyerek Kars’ın menfaatleri korudu! İstimlak aşamasına gelen proje rafa kaldırıldı. Ardından Rize ve Artvin arasına denizi doldurarak daha maliyetli havaalanı yapılmaya başlandı. Sayın Saffet Kaya döneminde Ardahan’a üniversite kazandırdı. Şu an 5000 öğrenci okuyor. Bütün öğrencilerin her ay Ardahan'a bin lira bıraktığını düşünürsek ayda 5.000.000 TL halkımıza ek gelir kaynağı olmakta. Yukarıda bir bölümünü aktardığım hizmetlerinden dolayı Sayın Saffet Kaya'yı çok seviyor ve takdir ediyorum.

Nasıl ki; kimsenin elinde bir sihirli değnek yoksa Sayın Saffet Kaya’nın elinde de yok, ama onun projeleri var, onun büyük gayret ve çabaları var, onun Ardahan için hedefleri var, bunları görürsünüz ya da görmezsiniz, ya da görmezden gelirsiniz ama Allah görüyor, inkâr şeytandandır.

 

Benim yazdıklarım bazılarımızı tatmin etmemiş olabilir. Ama büyük projeler sizde bilirsiniz ki önce yatırım için TBMM’de plan bütçe komisyonunda tartışılır. Buradan geçerse genel kurulda onaylandıktan sonra ihale aşamasına geçer ve süreç devam eder. Milletvekilinin takibiyle bu süreç hızlanır ve en kısa süre 3 yıldır. Saffet Bey’in döneminde bitirilmemesi bundan kaynaklanıyor. Ardahan Üniversitesi de bu yollardan geçti ama yapımının bitirilmesi 5-6 yıl sürdü ama kuruldu. Sayın Saffet Kaya Ardahan Havaalanı’nı istimlak aşamasına kadar getirmişken, milletvekili süresi bitti bu çaba göstermemiş veya yapamamış mı sayılır? Ilgar Dağı’nın tüneli proje statik ve ihale aşamasında sonra yapılıyor. Ödeme harcırahı yeterli ödenmediği için çalışmalar ağır gidiyor. Aktaş Sınır Kapısı ve İpekyolu Demiryolu Çıldır’da açıldı. Antrepoyu Yukarı Canbaz Köyü’ne yapılmamasından Sayın Saffet Kaya’yı mı sorumlu tutacağız? Ayrıca demiryolu Ardahan’a bağlanmasının sözü alınmışken takip edilmediği için bir adım yol alınmamış bu Sayın Saffet Kaya’nın yetersizliği midir? Ardahan-Göle yolu 10 yıldır tamamlanamamışsa kimi sorumlu tutacağız? Şimdi Ardahan’ın gelişmesini hızlandıracak bu gibi projeler için yeni Milletvekilleri ne yaptı, köstek olmaktansa lütfen çalışanın değerini bilelim, bilmediğimiz için bu durumdayız. Sayın Saffet Kaya’nın duruşu çalışkanlığı her zaman taktir ediyoruz.

 

 

 

 Neden mi?

Kıyak emekliliği kabul etmeyen 550 MİLLETVEKİLİNDEN SADECE BİRİ ODA ARDAHAN MİLLETVEKİLİ SAFFET KAYA’DIR. 2 yıl milletvekilliği yaptığı için emekli olabilecek iken, kıyak emekliği haksızlık, adaletsizlik olarak görerek, 7 yıl ekstra prim ödeyerek 7 yıl sonra emekli olmuş olmasına siz nerden bakarsanız bakın, tek doğru bu insanın hayata bakışını erdemli duruş örneğidir. Muhalefette olduğu zaman icraat yapamadığı dönemde kendi cebinden köylerin suyunu çıkartmak, köylerin köprüsünü yapmak, köylerde camii, cem evi, ihtiyaç sahiplerine imkânı ölçüsünde yardım etmek, 24 saat arayan vatandaşına dönüp sorununu gidermeye çalışmak, öğrencilere burs vermek bu hümanist duygular için biz Ardahanlılar olarak Sayın Saffet Kaya’ya teşekkür etmemiz gerekmez mi? 

Çünkü Ardahanlının onurunu şerefini mecliste “kurtlar sofrasında” en iyi şekilde liyakatiyle temsil etmiştir. Lütfen eleştirirken insaflı olalım kişiliğimizden ödün verdiğimizin farkında olalım.

Birbirimize çamur atacağımıza, boş şeylerle vakit kaybedeceğimize çevremize bir bakalım, bu yapılanları kimler yok saymaya, olumsuz göstermeye çalışıyor, hangi kişi ya da kişiler partizanca yapılanları yok sayıyor? 

Neden?

Ben Sayın Saffet Kaya’yı, şer güçlere karşı tek başına bırakma yerine, onun verdiği onurlu mücadelesinde, yanında durmayı ve sesini Ardahan halkına duyurmayı tercih ettim.

Şunu mu anlamak gerekiyor? Sayın Saffet Kaya, verdiği tüm sözleri yerine getirdiği zaman da yine de eleştirilecek, yine sevmeyenlerinin ürettiği dedikodularla iftiralar atılacak. Dostlar Allah aşkına şu dedikodudan beslenmeyin, yapılan güzel işlere odaklanın, daha güzel günler bizim olacak buna inanın. Sayın Saffet Kaya Ardahan’ı seviyor istese İstanbul, Ankara, Bursa vb. büyük şehirlerden aday olabilecek iken kendini küçük bir ile bağlıyor. Ben 18 yıldır İstanbul’dayım bir tane milletvekili görmedim çünkü onların takip ettikleri şeyler bam başka… Ama Sayın Saffet Kaya ne yapıyor 10 yaşından 80 yaşına kadar günde 30-40 vatandaşını bürosunda kabul edip sorunlarını dinliyor. Günde 150- 200 telefona gündüz gece cevap veriyor. 

O Ardahan’ın evladı, Ardahan’ı seviyor ve hizmet etmek için tüm imkanları zorluyor, sizler de onun hevesini kırma çabasından vaz geçin! Unutmayın Sayın Saffet Kaya’nın geri vitesi yok. O bu yola çıktıysa, ister inanın ister inanmayın, siz boş dedikodularla vakit kaybederken, o bu yolu tamamlayacak!!! 

 

Bu yazımı alın bir kenara koyun, günü geldiğinde bir daha okursunuz…
 

Değerli dostlar, yıkandan yana değil, yapandan yana olun! Ardahan’ın geleceği için bir taş koyandan Allah razı olsun. Kul bilmese de Allah bilir…

HİÇBİR ZAMAN SORUNLARIN KAYNAĞINDA BİZİMDE PAYIMIZ VAR DİYEMİYORSAK BİZDE SORUNUN ORTAĞIYIZ! 

Bu yazı 108208 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum