içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Saffet Kaya lafla değil uygulamayla kendini her zaman ispat etmiştir....

Ejder Torunoğlu beyin yazsında anlattığı “Çamlı çatak yol ayrımında dönemin Başbakanı yanımda bizzat şahit oldum aradı, İçişleri bakanlığı teklifinde bulundu.” Bu çok önemli olay hafızamı tazeledi. İnsanız beşeriz unutuyoruz. Ejder beye sordum, hangi başbakandı diye? Sağ olsun Sayın MESUT YILMAZ olduğunu yazdı. Olayın perde arkasını iyi bildiğim için bunu Ejder beye teyit ettirmek istedim.

 

1992 yılı Ekim ayında rahmetli Turgut Özal, Saffet Kaya’yı 3.000.000 nüfuslu Bakırköy (Güngören, Bahçelievler, Küçükçekmece, Bağcılar, Esenlerin bağlı olduğu) Anavatan ilçe başkanlığına atadı.

 

Arkadaşlarım bana Bakırköy gibi bir ilçeye Ardahanlı atanmış gidip tebrik edelim. Benden yardımcı olmamı istediler. Rahmetli babası Şemsi amcayı Ardahan’dan tanıyorum 15 günde birde Beyazıt da ki iş yerine uğrar sohbet ederdik. Fakat Sayın Saffet Kaya ile tanışma fırsatım olmadı.

Arkadaşlarımla birlikte bir cumartesi günü ANAP Bakırköy ilçe başkanlığına Sayın Kaya’yı makamında ziyarete gittik. Ama ben ve arkadaşlarım oldukça tedirgindik. Âmâ beni ve arkadaşlarımı çok güzel karşıladı. Arkadaşlarımın yanında beni bir Ardahanlı olarak onura etti. Saffet bey partiden çıkarken “ Hocam Bahçelievler’deyim mutlaka görüşelim” dedi.

 

Bakırköy’de o dönem ses getirecek çok güzel çalışmalar yaptı. Bu etkinlikler karşılığı Bakırköy belediye seçimlerini kazandı. Bakırköy’de Belediye Başkanlığına Ali Talip Özdemir seçilmiş oldu. Yanlış hatırlamıyorsam 1993 yılının Eylül ayında Bakırköy ilçe kongresi yapılacaktı.

Mesut Yılmaz Anavatan partisi genel başkanıydı. Sayın Mesut Yılmaz Bakırköy belediye başkanlığı seçimlerinde Sayın Kaya’nın çok ön plana çıkması ve Bakırköy Belediyesindeki olumsuzluklara karşı çıkmasından dolayı kongrede karşına Trabzonlu Sadettin Batu’yu rakip olarak çıkardı. Genel Başkan ve genel merkezin talimatı üzerine Beşiktaş Conrad oteli sahibi dönemin il başkanı Erdal Aksoy seçimlerde Sayın Saffet Kaya’nın kaybetmesi için 84 Adet delegenin kayıtlarını silmişti.

 

Kongre günü tüm Ardahanlı hemşerilerimiz toplandık. Kongrenin yapılacağı salona gittik ki, Salon Trabzonlu, Rizeli yani Bakırköylü olmayan şahıslarla doluydu. Saffet Kaya çalışanları ile birlikte yaklaşık 1000 Ardahanlı toparlanmıştık. Kongreyi o kadar baskı karşısında 8 oyla Sayın Kaya seçildi. Hemşerilerimizin birlikteliği olmasaydı karşı taraf kaybettiğini anladığı zaman sandığı kaçırıp kongreyi iptal ettireceklerdi.

 

Sayın Saffet Kaya mazbatayı aldıktan sonra seçilen yönetimdeki arkadaşların tümü birlikte Ankara’ya gidip Genel Başkan Mesut Yılmaz’a yanlı tutumundan dolayı protesto ederek istifalarını verdiler. Tüm yönetim Saffet Bey ile geldik onunla gideriz diyerek omurgalı bir duruş gösterdiler. Çünkü amaçları makam mevki elde etmek değil, hizmet edebilmekti.

 

Sayın Saffet Kaya ayrıca Kars Ardahan Iğdır İş Adamları genel başkanlığını yürütüyordu. 1994 yılı başında Ardahan’a Kafkas Üniversitesine bağlı Meslek Yüksek Okulu yapmaya karar vermişti. Temel atmaya Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Tansu Çiller, Başbakan yardımcısı Erdal İnönü ve altı bakan ile okulun temelini atmışlardı. Bildiğim kadarıyla, 9 ay sonra Başbakan Tansu Çiller, Sayın Kaya’ya 1995 seçimlerinde aday olmasını teklif etmiş Sayın Kaya’da kabul etmişti.

 

Böylece 24 Aralık 1995 yılında Ardahan il olarak ilk defa milletvekili seçimleri yapılacaktı. Sayın Saffet Kaya Ardahan’da DYP’nin oy oranı çok düşük olmasına karşılık en yüksek oyu alarak Ardahan’ın ilk milletvekilli seçildi.

 

Gelelim Ejder beyin anlattığı konuya

24 Aralık 1995’te yapılan seçimde sandıktan çok parçalı bir siyasi yapı çıktı. Türkiye’nin genelinde ANAP %19,6 - DYP %19,2 oy alarak Meclis’e girdi. İkincilik sıralamasında ise ilginç bir yapı ortaya çıktı. Oy sıralamasında ANAP yüz binin üzerinde bir oy farkıyla DYP’nin önündeydi. Ancak ANAP çıkardığı milletvekili sayısından, DYP bir milletvekili daha fazla çıkarmıştı. Protokol sırasında ikinci parti, milletvekili sayısı fazla olduğu için DYP’nin olmuştu.

 

Merkez sağın iki partisi DYP ve ANAP üzerinde ortak hükümet kurmaları için halkın baskısı vardı. Seçimin üzerinden iki ay geçmesine rağmen yeni bir hükümet kurulamamıştı. Mesut Yılmaz’ın oyu fazla ama milletvekili az, Tansu Çiller’in oyu az Milletvekili sayısı fazla.

Bu ortamda. Bakırköy’de Sayın Kaya’ya yanlış yapan Mesut Yılmaz DYP’den bir milletvekili alırsa milletvekili sayıları eşitlenecek, oy oranı da yüksek olduğu için Cumhurbaşkanı Başbakanlık ve hükümet kurma görevini kendisine verecekti. 

 

Allah’ın adaleti buya haksızlık yaptığı Saffet Kaya’ya Mesut Yılmaz muhtaç oluyor. Kim Saffet Kaya’ya haksızlık yapmışsa sonradan yaptığı yanlışlık karşısına çıkıyor. Böyle bir ortamda Mesut YILMAZ, milletvekilimizi telefonla arayıp  “ANAP’a geçersen seni İçişleri Bakanı yaparım” teklifinde bulunmuştu. Bu konuşmaya milletvekilimiz Sayın Kaya ile aynı araçtayken Ejder Bey şahit olup aktarmıştı. Sayın Kaya bu kişiliksiz teklifi kabul etmemişti.

 

Bu olaydan yaklaşık on gün sonra Eminönü Belediye başkanı Ahmet Çetinsaya’nın Kumburgaz’daki çiftlik evinde akşam yemeği için Sayın Saffet Kaya’yı davet eder.

Belediye başkanının davetine kardeşi ile katılır. Çiftlikte ANAP’ın Genel Başkan yardımcısı Mükerrem Taşçıoğlu’ da bulunmaktadır. Yemekten sonra Taşçıoğlu ANAP’a geçmesi karşılığı üç milyon doları teklif eder. Saffet Kaya “Ben böyle kirli pazarlık yapmak için buraya gelmedim duymamış olayım” diyerek masadan kalkmak ister. Taşçıoğlu, Saffet Kaya’yı tanımadığı için herhalde az bulduğunu düşünerek. Beş milyon dolarlar transfer ücreti teklif eder. Sayın Saffet Kaya “Buraya eski dostumla akşam yemeği yemek için geldim. Bizim onurumuz şerefimiz satılık değildir. Hiç kimse böyle bir teklifte bulunamaz, ev sahibi olarak sizi de kınıyorum” diyerek evi terk eder.

 

Günümüzde siyaseti makam ve çıkar için her türlü değerlerini kaybederek yapanların varlığını gördükten sonra Sayın Saffet Kaya’yı sosyal medyada kendince eleştirmeye çalışanlar bana açıklayabilir mi? Kaç kişi veya kaç milletvekili bu tekliflere hayır diyebilmiştir. Hepsini elinin tersi ile itebilen Ardahan’ın ilk milletvekili Sayın Saffet Kayadır. Farklı zamanlarda buna benzer teklifler yapılmıştır. İlerideki yazılarım da aktarmaya çalışacağım.

 

Çünkü Aileden aldığı terbiye, ahlak, onurlu ve haysiyetli duruşunu her zaman korumuştur.

 

Bazı arkadaşlarım ve sosyal medyadan beni eleştiriyorlar, “kraldan çok kralcı oluyorsun diye” Yukardaki omurgalı duruş da, karakterde başka bir toplum yöneticisi ve milletvekili varsa bu güzel insanlara her zaman minnettar olurum.

 

Sayın Saffet Kaya lafla değil uygulamayla kendini her zaman ispat etmiş hemşerimdir. Biz Ardahanlılar olarak her platformda saygın ve etkin bir şekilde temsil ettiği için, Sayın Saffet Kaya ile ne kadar gururlansak azdır. Selam ve Saygılarımla…

Bu yazı 149619 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum