içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Ukrayna'ya F-16! Biden 'Rusya' şartını duyurdu

ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’ya verilecek F-16’ların Rusya topraklarına saldırmak için kullanılmayacağına dair Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin kendisine “kesin bir güvence” verdiğini söyledi.

Ukrayna'ya F-16! Biden 'Rusya' şartını duyurdu
Haberi Sesli Dinle

Japonya'nın Hiroşima kentinde düzenlenen G7 Zirvesi'nin ardından ABD Başkanı Joe Biden, basın toplantısı düzenledi. ABD Kongresi’nde devam eden borç tavanının arttırılması görüşmelerine değinerek konuşmasına başlayan Biden, daha önce önerilen yaklaşık 3 trilyon dolara ek olarak yaklaşık 1 trilyon dolar tasarruf sağlayacak bir teklif sunacağını ifade etti. Hiroşima'nın nükleer savaşın “yıkıcı gerçekliğini” hatırlattığını söyleyen Biden, barış için çaba gösterilmesi gerektiğini ifade ederek, G7'nin "nükleer silah tehdidinden arınmış" bir dünya taahhüdünü yinelediğini söyledi.

Haberin Devamı

Tayvan’a destek sürecek

Çin ile ilişkilere değinen Biden, Çin tedarik zincirlerine bağımlı olmamanın, ekonomik baskıya direnmenin ve "çalışanlara zarar veren zararlı uygulamalara" karşı koymanın önemini vurguladı. Biden ayrıca, Çin'in Tayvan konusunda tek taraflı hareket etmesi halinde "cevap verileceğini" belirterek, ABD'nin Tayvan'ı "kendilerini savunabilecekleri bir konuma" getirmeye devam edeceğini söyledi.

Ukrayna’ya destek devam edecek

G7'nin Ukrayna'nın yanında yer almaya devam edeceğini vurgulayan Biden, Ukrayna'nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı duyan adil bir barış çağrısında bulunarak, savaşı Rusya'nın başlattığını ve bugün bitirebileceğini söyledi. Biden, G7 üyelerinin ve müttefiklerinin Ukrayna’ya verdiği destekte "tereddüt etmeyeceğine" dair güvence verdiğini açıkladı.

Haberin Devamı

F-16’lar Rus topraklarına yönelik saldırılarda kullanılmayacak

Ukrayna’ya verilecek olan F-16 savaş uçaklarına da değinen Biden, F-16’ların Rusya topraklarına saldırmak için kullanılmayacağına dair Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin kendisine “kesin bir güvence” verdiğini ifade etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR‘Özür’ yerine ‘söz!’Haberi Görüntüle İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRABD'de borç limiti müzakerelerinde çıkmaza doğru mu gidiliyor?Haberi Görüntüle

RUSYA'DA G-7 AÇIKLAMASI

Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından G7 Zirvesi'nin ardından yapılan yazılı açıklamada, "G7, Anglosaksonların öncülüğünde küresel istikrarı baltalayan yıkıcı girişimler için bir kuluçka merkezi haline geldi" denildi.

Japonya'nın Hiroşima kentinde düzenlenen G7 Zirvesi’nin ardından Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, "Yediler Grubu Zirvesi, Japonya'nın Hiroşima kentinde sona erdi. Zirvenin ana sonucu, hem Rusya hem de Çin karşıtı ifadelerle dolu bir dizi açıklamadır. Böylelikle G7 etkinliğinin sonuçları bir kez daha uluslararası ilişkilerde ayrım yapmaya yönelik siyasallaştırılmış kararlardır. G7 geçmiş dönemlerde üyelerin dünyadaki gündeme dair konumlarını belirlediği bir yapıydı. Ancak şimdi geri dönülmez bir şekilde yozlaştı. Anglosaksonların öncülüğünde küresel istikrarı baltalayan yıkıcı girişimler için bir kuluçka merkezi haline geldi. Bunlar daha sonra NATO, Avrupa Birliği ve Washington uydularından oluşan Amerikan yanlısı kalabalığa dayatılmaktadır" ifadeleri kullanıldı.

Haberin Devamı

"G7, Rusya ile çatışmaya odaklandı"

G7 Zirvesi’nde Ukrayna'ya verilen desteklerin eleştirildiği açıklamada, “G7 tam anlamıyla Rusya ile kapsamlı bir çatışmaya odaklandı. ABD’nin çabalarıyla, ülkemize karşı yaptırım önlemleri ve Kiev rejimine Batı askeri tedarikinin ölçeği ve zamanlaması dahil olmak üzere ‘hibrit’ savaşın diğer unsurları için planlama karargahı işlevlerini üstlendi. Bugün birliğinin var olmasının anlamı da budur. Zirvenin sonuçları da bunu doğruluyor. Rusya'yı stratejik yenilgiye uğratma niyetlerini ısrarla ortaya koyan G7 ülkelerinin liderleri, Kiev'de yönettikleri rejimin liderini toplantılarına getirdiler ve sonunda Hiroşima olayını bir propaganda gösterisine dönüştürdüler" ifadelerine yer verildi.

"G7'nin küresel sorunların şiddetlenmesinde önemli bir faktör olduğu açıktır"

G7'nin küresel sorunların şiddetlenmesinde büyük rol oynadığının öne sürüldüğü açıklamada, "G7 ülkeleri, Rusya ve Çin ile ilişkilerin gelişmesini engellemek için Batılı olmayan devletleri kendi yanlarına çekmek amacıyla onlarla flört etmekten çekinmiyor. Ancak G7'nin küresel sorunların şiddetlenmesinde önemli bir faktör olduğu açıktır" ifadeleri kullanıldı.

Tarih: 21-05-2023

FACEBOOK YORUM
Yorum
Masaüstü Görünüm