içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Aşık Şenlik Tüneli Tamamlandı güzergah 4 kilometre kısalacak ve kış aylarında ulaşım rahatlayacak

AK Parti Ardahan Milletvekili Kaan Koç, Türkiye-Gürcistan arasındaki Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı'na geçiş sağlayacak Aşık Şenlik Tüneli'nde incelemelerde bulundu. Tünelin tamamlanmasıyla güzergah 4 kilometre kısalacak ve kış aylarında ulaşım rahatlayacak.

Aşık Şenlik Tüneli Tamamlandı güzergah 4 kilometre kısalacak ve kış aylarında ulaşım rahatlayacak
Haberi Sesli Dinle

-Türkiye'yi Kafkaslar'a bağlayan Aşıkşenlik tüneli hizmete girdi

AK Parti Ardahan Milletvekili Koç, Aşık Şenlik Tüneli'nde İncelemelerde Bulundu

ARDAHAN - AK Parti Ardahan Milletvekili Kaan Koç, yapımının tamamlanmasıyla Türkiye- Gürcistan arasındaki Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı'na geçiş sağlayacak Aşık Şenlik Tüneli'nde incelemelerde bulundu.

Mozeret Geçidi'nde çift tüplü olarak inşa edilen tünelin, sol tüpü 2 bin 312 metre, sağ tüpü 2 bin 304 metre uzunluğunda bulunuyor. Tünelin tamamlanmasıyla ağır kış şartlarının yaşandığı Mozeret Geçidi'ndeki keskin virajlar ve rampalar ortadan kalkarak, güzergah 4 kilometre kısalıyor.

Ardahan AK Parti Milletvekili Kaan Koç, incelemelerde bulunduğu Aşık Şenlik tünel inşaatıyla ilgili yetkililerden bilgi aldı. Koç, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Çıldır ilçesi ile Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı arasındaki 2 bin 159 rakımlı Mozeret Dağı altından yapılan Aşık Şenlik Tüneli'nin özellikle kış aylarında bölgede ulaşımı önemli ölçüde rahatlatacağını ifade etti.

Koç, yaptığı açıklamada, "Mozeret geçidinin altında yapımı süren tünelin yakın zamanda tamamını faaliyete geçirmeyi planlıyoruz. Şu anda tek tüp faaliyette ve Çıldır-Aktaş kapısına geçişte bunu kullanabiliyoruz. Tünelin diğer tüpünde ise çalışmalar aralıksız devam ediyor. Çalışmaların bitmesiyle hizmet girecek olan diğer tüpte birlikte Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı'na, Gürcistan'dan ise bu yöne ulaşım daha konforlu ve güvenli hale gelecek."

Kafkaslar ve Orta Asya'ya açılan Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı'nın daha faal olması için tünelin ulaşımda çok önemli bir altyapı olduğunu belirten Koç, "Yapımı tamamlanan tünelin bir tüpünü kullanmaya başladık. İnşallah en kısa sürede ikinci tüpü de faaliyete sokmayı planlıyoruz. Mozeret tünelimizin her iki tüpü faaliyete girmesiyle, sıra Ilgar tüneline gelecek. Ilgar Tünelimiz de bizim için önemli, çünkü orası da Türkgözü Gümrük kapısına geçiş sağlayacak. Ekonomimize ve ticaretimize de önemli katkı sağlayacak." dedi.

Tarih: 19-11-2023

FACEBOOK YORUM
Yorum